Marche

Marche

Region Marche o nevelké rozloze 9 694 km2 nepatří k turisticky masivně navštěvovaným oblastem. Hlavní výhodou je, že při večerních procházkách po promenádě nebo pláži si zde člověk nepřipadá jako na přeplněném Václaváku. Oblast přitom nabízí nejen krásné moře a dlouhé pláže, ale i hory, lesy, piniové háje a neuvěřitelnou koncentraci vzácných památek.
Marche se také vyznačuje největší 'hustotou' muzeí a obrazáren na světě - na 246 obcí jich připadá 242! Reklamní slogan této oblasti - 'Celá Itálie na jednom místě' - je, na rozdíl od mnoha jiných, pravdivý.
Za návštěvu stojí středověká města Urbino a Ascoli Piceno, dále pak San Leo s impozantní pevností.
V Marche se také dobře najíte. Mezi tradiční jídla patří například Brodetto – polévka z ryb a rajčat nebo Pizza formaggi, s různými druhy sýrů. K dobrému jídlu si můžete dát i výtečné víno. Mezi taková patří třeba vína z Colli Maceratesi nebo Esino.
Zvláštností Marche jsou rozdělená centra měst či vesnic. Místní si totiž vybírali místa pro svá obydlí hlavně na mírných pahorcích podél pobřeží, sice blízko k moři, ale zároveň tak, aby mohli obhospodařovat svá políčka či pěstovat dobytek, což pro ně bylo hlavním zdrojem obživy.
Až díky turistickému ruchu začal ten stavební poblíž pláží, takže stará zástavba je na kopci a nová pod ním. Stejně tak je na dvě části tak trochu rozpůlený celý region, a to horským masivem Conero (572 m), který se táhne jako pověstný had desítky kilometrů. Poblíž provincie Pesaro se pak nachází riviéra zelených pahorků, ideální místo pro pěší túry, zvlněný, nepříliš náročný terén zvládnou i ti fyzicky méně zdatní. A kde jinde se poštěstí procházet se hustými piniovými háji a obdivovat krásy krajiny, kde opravdu není nouze o romantické scenerie? Cyklisté zase ocení úchvatné výhledy z panoramatických silnic, které lemují celé pobřeží - nezapomenutelný je pohled na záliv Portonovo.
Pokud se na kole unavíte, stačí šlápnout do pedálů a už za hodinku se můžete zase osvěžit v moři. A pak zase pokračovat v cestě.
Mezi nejznámější přímořská letoviska v regionu Marche patří San Benedetto del Tronto, Marcelli di Numana, Porto D'Ascoli, která najdete i v naší nabídce...

Lokality